Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Dene, Hata Yap & Öğren. Tek Öğretmenin Var, O Da Sensin !

Ancak deneyerek doğru yolu bulabilirsin. Girişimciler, kağıt üzerinde çok inandığı (copy cat bir iş bile olsa) bir fikri, nasıl yapacağını tam olarak bilmeden yola çıkar ve doğruları hep “deneme yanılma” yoluyla yolda bulur ve işini geliştirerek devam eder.

Hiç bir şeyin tek bir doğru şekli olmadığı gibi, daha önce denenmiş doğrular o veya bu nedenle sizin işiniz için çalışmayabiliyor. İşe girişmeden önce istediğiniz kadar plan, program, strateji çalışın, kafa yorun deneyin. Bunu şöyle halledirim, bu konuda şundan yardım alırım, şu ilk müşterim olur, diyin. Evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Bir girişimcinin kervanı yolda düzmesi, yol boyunca karşısına çıkan sorunlardan ve yaptığı hatalardan ders alıp, hızlıca yoluna devam etmesi gerekiyor.

Bu öğrenme, ürünü / hizmeti geliştirmekten tutun, işin pazarlama / satış stratejilerine, sunum hazırlamadan, elevator pitch’e (girişimcinin yatırımcının ilgisini çekebilmek için fikrini kısa sürede anlatabilme becerisi), müşteri ilişkilerinden, finans, takım yönetimi, aklınıza gelebilecek tüm konularda olabilir.

Özellikle kurumsal iş hayatından girişimciliğe soyunanların (benim gibi) başlarda özellikle “hata yapma” ve “risk alma” konularında çekingen ve ürkek davranmaları söz konusu oluyor ki bu gayet normal. Kurumsal şirketlerde iş tanımları o kadar belli ve o kadar herkes “kurumsal” davranıp, “minimum risk” alarak, sonunda kötü bir şey olduğunda sorumlu olmamak adına (genel çoğunluk için konuşuyorum) risksiz kararlar alıyor ki, girişimcilikteki “meçhule doğru yürüme” fikrine alışmaları epey zaman alıyor. Hatta bir çok kişi, bırakın yeni birşeyler yapmayı, işi bırakma riskini bile alamıyor.

Benim jenerasyonum da dahil 1980’e kadarki jenerasyon “Hata Yapmamak” üzerine inşaa edilmiş ve kodlanmış bir jenerasyon. Hatanın toplum içinde “ayıp” & “başarısızlık” olarak gösterildiği, her zaman az riskliyi seçerek garanti yoldan ilerlemenin doğru olacağının öğretildiği, “aman oğlum / kızım okulunu bitir iyi bir işe gir, hayatını garanti altına al” diyerek büyütülen bir jenerasyon… (En azından benim çevremdeki hayatlarda böyle oldu)

Yeni jenerasyonlar bu konuda bizden daha şanslı, gözleri daha pek, daha cesur, daha tutkulu…

girisimcilikte-basariya-giden-yol

Başarıya Giden Yol

Risk almayan ve “hata yapmamak için denemeyen” bir bünyeye, bir anda “dene, hata yap & öğren” demek abes oluyor ama maalesef girişimciliğin tam da göbeğinde bu var.

Hata yap & öğren çünkü tek öğretmenin var, o da sensin !

O.Y
signature

No Comments Yet.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *