Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

SaaS Nedir?

SaaS Nedir?

SaaS Nedir? SaaS, Software As A Service’ın kısaltılmasından oluşuyor. Peki Software As A Service ne demek ?

Türkçesi saçma bir şekilde “Hizmet Olarak Yazılım” (HoY diyeceğim ben de bundan sonra, SaaS’tan daha havalı 🙂) manasına gelen bu yeni teknolojisi, çok kabaca, yazılımların/uygulamaların merkezi olarak sunulması, aylık / yıllık abonelikler şeklinde lisans bazında kiralanması demek oluyor.

İnternet üzerinden aylık veya yıllık olarak ödemesini yapıp da, kullandığımız tüm servisler SaaS oluyor. Bu hizmetlerin barındırması, tüm geliştirmesi ve bakımı SaaS şirketi tarafından yapılıyor. Zaten her ay veya her sene aldığı kiralama bedelinin amacı da, sistemi sorunsuz olarak ayakta tutmak, performans, kullanılabilirlik, merkezi olarak yeni özellikler geliştirmek, data ve sistem güvenliğini sağlamak.

Bu uygulamalara / yazılımlara da web tarayacısı üzerinden erişilebildiği için, hizmeti alan kişi veya şirket yazılımın doğuracağı tüm bakım, geliştirme, güvenlik gibi unsurları SaaS şirketinin üzerine yıkmış oluyor ve gerçek işine odaklanabiliyor. Server çöktüğü için günlerce kullanılamayan sistemleri, kaybedilen data’yı, backup’ların tutulamadığı, veya olsa bile dönülemediği günleri hepimiz hatırlıyoruz.

İşte SaaS şirketleri müşterisine şunu vaadediyor ; “Yazılımı, bakımı, geliştirmeyi bana bırak, sen işini geliştirmeye odaklan”

Adı ne olursa olsun, SaaS uygulamaları SaaS sağlayıcının sunucularında çalışır.

SaaS’ın babası ve kurucusu Salesforce diyorlar.

SaaS’ın Avantajları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SaaS’ın temel avantajları şunlardır ;

 

Zahmetsiz Uygulama/Yazılım Erişimi

Yüksek Erişilebilirler (uptime)

Kolay Adaptasyon

Düşük Başlangıç Maliyetleri

İhtiyaç Kadar Kaynak Kullanabilme Esnekliği

Kurulum, Bakım, Güncelleme Maliyetlerinin Olmayışı

Özelleştirme Seçenekleri

Senede 2-4 Otomatik Güncelleme

Dış Sistemlerle Kolayca Bağlanabilirlik

 

Son dönemde birçok şirket iş uygulamalarını SaaS’lar üzerinden kullanıyorlar. Örnek vermek gerekirse, email marketing uygulamalarının hemen hemen hepsi SaaS olarak çalışıyor, ünlü e-ticaret sağlayıcısı Shopify bir SaaS, Spotify bir SaaS, Türk alışveriş altyapı sağlayacısı Sopsy bir SaaS.

SaaS kategorisinin en büyük pazarı CRM. CRM SaaS pazar büyüklüğü 2011 itibariyle 3.8 milyar doları geçmiş.

SaaS’tan sonra PaaS (Platform As A Service), IaaS (Infrastructure As A Service), DaaS (Data As A Service) gibi yeni “As A Service”ler de ortaya çıktı.

 

O.Y
signature

No Comments Yet.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *