Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Girişim Fikrinizi Sır Gibi Kendinize Saklamayın !

Girişimci olmaya karar verip çalıştığım kurumdan ayrıldığımda, hayata geçirmeyi düşündüğüm “harika” fikri birileriyle paylaşmak imkansız geliyordu. Çünkü birileri bu muhteşem girişim fikrini duyup, hayata geçirebilir diye endişeleniyordum.

 

Bunu endişeyi yenmem çok uzun sürdü. Şimdi yıllar sonra bu konu hakkında şunları söyleyebilirim ;

 

iş fikrini hayata geçirmek

iş fikrini hayata geçirmek

 

  • Girişim fikrinizi, “güvendiğiniz” yakın çevrenizle paylaşın. Çünkü yol boyunca farklı açılardan bakacak ve sizin kaçırabileceğiniz önemli detayları ortaya çıkaracak birilerine ihtiyacınız olacak.
  • “Tek kişilik dev kadro” olarak mevcut yetilerinizle işin ancak belirli kısımlarını iyi yapabilirsiniz.
  • Demoralize olduğunuzda (başlarda sık sık olur), sizi şarj edecek yapıcı birilerine ihtiyacınız olacak.
  • Girişimci olarak hem iyi bir iş analisti, hem satışçı, hem yazılımcı, hem dijital pazarlamacı hem de finansçı olamıyorsunuz. Bu nedenle işi projelendirirken, iş modelini netleştirirken, gelir modelini oluştururken mutlaka işin bilmediğiniz kısımlarıyla ilgili, güvendiğiniz dostlarınızdan destek almanız gerekecek.
  • “Idea is nothing, execution is everything” diye meşhur bi laf var. Bunu girişimci olduktan sonra öğrendim ve “fikrimi paylaşmama” konusunu kendi işimde aşmamı sağlayan bir laf oldu.

 

execution

execution

 

Herhangi bir girişim fikrini hayata geçirmek, gerçekten çok meşakkatli bir iş. Her açıdan öyle. O yüzden birilerinin fikrinizi duyup da, o işi hayata geçirmesi korktuğumuzdan daha zor bir iş. Olur da hayata geçse bile, sizden daha iyi uygulayabilecek mi bu fikri ?

 

Sohbetlerde, her zaman işe negatif taraftan bakacak ve işin neden tutmayacağını anlatacak birileri olacaktır. Fikrinize gerçekten inanıyorsanız, aradan cımbızla gerekli kısımları alın & moral bozmadan devam edin.

 

Unutmayın en başarılı girişimler, tüm olumsuzlukları aşıp bir noktaya gelebilen girişimlerdir.

 

Size,  “Acaip bir fikrim var ; herkes tanımadığı kişilere evini online olarak kiralayacak” desem, onlarca negatif yorum, bir sürü cevaplanamayacak güvenlik sorunundan bahsederdiniz bana değil mi? Ama “airbnb” bütün bunları aştı ve oyunun kuralını değiştirdi (disruption).

 

Sahi, sizin startup fikriniz neydi ? 🙂

O.Y
signature

No Comments Yet.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *